Město Ostrava

Ostrava, třetí největší město České republiky, se nachází na severovýchodě území a je srdcem Moravskoslezského kraje. Leží nedaleko slovenských a polských hranic s výhledem na krásné pohoří Beskyd.

První zmínky o vzniku obce v majetku olomouckého biskupa Bruna pocházejí z roku 1267. Město vzniklo na tzv. Jantarové stezce, kterou obchodníci od pradávna využívali jako hlavní cestu spojující Baltské a Středozemní moře. Ve 2. pol. 14. stol. byly vybudovány městské hradby, částí opevnění byl snad i městských hrad. Dnes hradby připomíná pouze název ulice Na hradbách a fragment v blízkosti kostela sv. Václava. V průběhu staletí město zažilo četné požáry a vojenské vpády, ale i období rozkvětu obchodu a řemeslné výroby. Zlomový byl objev uhlí ve 2. polovině 18. století, na který později navazoval rozvoj železáren. Ostrava už dávno ztratila tvář typicky průmyslového města, těžba uhlí definitivně skončila v roce 1994.

Na místě původních dolů vznikla hornická muzea a na svou příležitost čeká ještě celá řada uzavřených hutních objektů. Industriální dědictví představuje výjimečný skvost architektury. Vedle technických památek město návštěvníkům nabízí celou řadu kulturních a historických atraktivit či jiný atrakcí, které zde umožňují strávit příjemné dny plné nezapomenutelných zážitků.

Ostrava patří k významným dopravním tepnám a je velmi snadno dostupná po silniční i železniční síti, včetně dopravy letecké. Nabídka ubytovacích a stravovacích zařízení uspokojí potřeby a přání i toho nejnáročnějšího návštěvníka. Těšit se můžete na pohodlí a péči, které vám zůstanou v paměti ještě dlouhou dobu po návratu domů. Tradiční česká pohostinnost je pověstná, stejně jako výborná kuchyně. Chutí i vůní vás zmámí pokrmy známé i neznámé, či speciality, které jsou typické právě pro tento region.

Moravskoslezská metropole Ostrava láká na unikátní architekturu a přírodní rarity. Vyrazte za kulturou, sportem i nevšedními zážitky. Poznejte proměnu bývalého ocelářského města na vlastní kůži.

Zdroj: https://www.ostrava.cz

Ostrava: příběh ošklivého káčátka

Ostrava, dříve považovaná za ocelové srdce republiky ponořené v oblaku smogu, se hlavně v posledních letech vyloupla do krásy a nese hrdě status moravskoslezské metropole. Stala se nejen vyhledávaným turistickým cílem, ale také oblíbeným místem mnoha filmových tvůrců, kteří obdivují její charakter a nezaměnitelnou atmosféru. Během procházky městem tak můžete lehce narazit na filmový štáb, který právě natáčí nový film, seriál nebo videoklip. S přibližně 285 tisíci obyvateli je třetím největším městem České republiky a stojí za návštěvu především kvůli unikátnímu souboru industriální architektury v oblasti Dolních Vítkovic.

Bohatě zastoupené jsou ale také přírodní zajímavosti. Např. Polanský les a Polanská niva, které jsou součástí chráněné krajinné oblasti Poodří. K přírodním raritám na území města patří také bludné balvany ze švédské žuly a dalším unikátem je halda Ema ve Slezské Ostravě. Vaší pozornosti by rozhodně neměl ujít Heřmanický rybník, který je jedinečný díky specifickému složení silně mineralizované vody s obsahem boru a jódu. Dostanete se k němu po naučné stezce nebo se můžete svézt autobusem. P.s. bude se vám hodit dalekohled na pozorování vodního ptactva.

Netradiční zážitky, které vám nabídne jen Ostrava

Kromě významných staveb a sakrálních památek můžete navštívit řadu muzeí a galerií nebo legendární Stodolní ulici, ve které je přes 60 barů, klubů, restaurací a kaváren. Děti potěší výlet do Zoologické zahrady, Planetária nebo Dinoparku. A Ostrava nabízí i netradiční zážitky.

Bolt Tower v Ostravě – Bolt Tower, neboli šroubová věž. To je kavárna, prostor pro připomenutí historie, klub a vyhlídková terasa. To vše je součástí nové nástavby Vysoké pece č. 1 v Dolních Vítkovicích, která povyrostla o zhruba 25 metrů a stala se tak nejvyšším geografickým bodem ve městě.

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka. Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

Pohádkový orloj – každou sudou hodinu od 8 do 20 můžete vidět v oknech Divadla loutek vystoupení šesti dřevěných pohádkových postav: krále, královny, čerta, anděla a smrtky bojující s kašpárkem.

Svět miniatur miniuni – malý svět plný známých světových staveb, např. pařížská Eiffelovka, egyptské pyramidy či londýnský Big Ben si můžete prohlédnout na výstavišti Černá louka.

Muzeum hraček – vlastní unikáty z více než 60 zemí a také nejstarší hračky od poloviny 19. století.

✅ Pivovarské muzeum – prohlídková trasa s ochutnávkou potěší všechny milovníky zlatavého moku.

Ostrava žije sportem i kulturou

Město má dlouholetou sportovní tradici a v současnosti hostí akce jak republikového, tak i evropského či dokonce světového charakteru. Ostrava každoročně pořádá mezinárodní atletický meeting Zlatá tretra nebo ženský tenisový WTA challenger J&T Banka Ostrava Open. V minulosti byla např. spolupořadatelem Mistrovství světa v ledním hokeji, Mistrovství Evropy v krasobruslení, tenisového Davis Cupu a mnoha dalších prestižních sportovních událostí. V roce 2014 získala titul Evropské město sportu. Je domovem hokejových týmů HC Vítkovice Ridera a HC RT Torax Poruba, fotbalových 1. SC Vítkovice, FBC Ostrava a MVIL Ostrava, basketbalového, florbalového, baseballového a volejbalového týmu.

A na své si přijdou i milovníci kultury a umění. V Ostravě je 5 divadel a působí zde mezinárodně uznávaná Janáčkova filharmonie. Město je známé pro své festivaly a mnohé kulturní akce, které každoročně navštíví tisíce příznivců hudby, filmu i divadla. Rádi vás pozveme na ty nejvýznamnější:

⭐ Colours of Ostrava – multižánrový hudební festival.

⭐ Janáčkův máj – mezinárodní festival klasické hudby.

⭐ Svatováclavský hudební festival.

⭐ Beats for Love – festival taneční hudby.

⭐ Májová Plesná – tradiční folklórní festival

⭐ Filmové a divadelní festivaly Jeden svět, Ostrava Kamera Oko, Mezinárodní festival outdoorových filmů nebo oblíbené Letní shakespearovské slavnosti.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/kam-pojedete/moravskoslezsky-kraj/ostravsko/ostrava

OC´s Partners

OC´s Partners